دکوراسیون آشپزخانه + نمونه کار

دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه نقش اساسی در دیزاین یک ساختمان دارد. چرا که یکی از پر استفاده ترین قسمت های منزل، آشپرخانه به شمار می آید. به همین دلیل این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در واقع آشپزخانه نقش کلیدی و حائز اهمیت در یک آپارتمان، ویلا و یا هر ساختمان دیگری دارد.  بنابراین هر چه که بتوان دکوراسیون و طراحی مناسب و زیبایی را برای این قسمت از ساختمان در نظر گرفت، آرامش و راحتی بیشتری را می توان برای افراد ساکن به ارمغان آورد.

همانطور که می دانید آشپزخانه قلب یک خانه می باشد و آشپزخانه نقش مهمی در منزل ایجاد می کند .اگر دکوراسیون آشپزخانه شما شیک و زیبا  و انرژی بخش باشد. دکوراسیون آشپزخانه شامل طرح کابینت ها وسایل به کار رفته در آن ،فرش و کف آن و دیوار آن می باشد . برای اینکه فضای دلنشین و مدرنی در آشپزخانه خود ایجاد کنیم باید استاندارد ها و اصول کاربردی مهم را  را برای طراحی داخلی آشپزخانه به کار برد تا دکوراسیون متفاوت و ایده آل را در فضای آشپزخانه خود پیاده سازی نمایید

دکوراسیون آشپزخانه در سرتاسر دنیا مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته است ؛زیرا قلب اصلی یک خانه اشپرخانه آن بوده

مثلا در ترکیه بیشتر فضا را از  کابینت های دیوار  بلند استفاده می نمایند و در سایر کشور های اروپایی فضایی بالایی آشپزخانه را به طبقات و باکس های شیک اختصاص می دهند .

یکی از مشخصه های آشپزخانه های ایتالیایی استفاده  از سبک مدرن و کابینت های رنگ متنوع و براق و ام دی اف می باشد

نکته حائز اهمیت در این خصوص این است که برای داشتن یک آشپزخانه شیک با دکوراسیونی مناسب الزاماً به فضای زیادی نیاز نیست. امروزه با در اختیار داشتن فضایی هر چند کوچک می ‌توان با خلاقیت و استفاده از المان ها ی کاربردی یک دکوراسیون آشپزخانه دلخواه را داشت. در این مطلب ما قصد داریم درباره طراحی و چیدمان آشپزخانه به سبک های مختلف مطالبی را عنوان نماییم.

در دکوراسیون آشپزخانه فاکتورهای زیر را  در نظر می گیریم:

 • مدل کابینت ها
 • ابعاد کابینت ها
 • تعداد و جانمایی کابینت
 • رنگ وجنس کابینت ها
 • رنگ و طرح دیوار ها
 • رنگ و طرح کف
 • فضای غذاخوری
 • فضای اپن یا کانتر آشپزخانه
 • فضای غذاخوری
 • صندلی اپن
 • فرش آشپزخانه
 • تزیینات آشپزخانه
 • ظروف
 •  روشنایی

 

معماری آشپزخانه:

امروزه دکوراسیون آشپزخانه مدرن در ایران مانند گذشته در طراحی معماری ساختمان مورد توجه ویژه قرار گرفته است. فضای آشپزخانه یکی از مهم ترین قسمت های یک خانه است و از اهمیت بالایی برخوردار است. می توان گفت فضای آشپزخانه یکی از قسمت هایی است که خانم ها بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند و همین امر باعث می شود که طراحان توجه ویژه ای به این فضا داشته باشند. در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، قرارگیری عناصر باید به گونه ای باشد که بهترین چیدمان در آن تولید شود. امروزه معماران طرح های خود را برای دکوراسیون آشپزخانه به دو سبک طراحی آشپزخانه مدرن و طراحی آشپزخانه کلاسیک ارائه می دهند.

امروزه در طراحی آشپزخانه های مدرن، معماران از جزیره ای در طراحی خود استفاده می کنند که معمولاً می تواند محلی برای گاز، سینک یا میز با چند صندلی باشد که با توجه به تصور معمار از طرح جزیره استفاده می شود. تنوع سطوح کابینت به ما این امکان را می دهد که متریال مناسب را برای آشپزخانه مدرن خود انتخاب کنیم. وجود جزیره آشپزخانه را شفاف می کند و یکی از راه حل هایی است که اتاق غذاخوری را از آشپزخانه جدا می کند.

یکی دیگر از قسمت های مهم برای خانم ها در طراحی آشپزخانه وجود کابینت است. لازم به ذکر است که کابینت ها باید به گونه ای طراحی شوند که بتوانند با بیشترین کارایی در آشپزخانه قرار گیرند و قابلیت نگهداری بیشترین تعداد اقلام و در عین حال دسترسی کامل به کاربر را داشته باشند. همچنین پنل کابینت مورد استفاده باید به راحتی تمیز شود و قابلیت ضد آب بودن را نیز داشته باشد.

از رنگ های سیاه و سفید استفاده نمایید که یکی از رنگ ها به صورت غالب و رنگ دیگر به صورت مکمل به کار می رود که با ترکیب و استفاده هر دو رنگ میتوانید الگو زیبا و کاربردی پیاده نمایید

رنگ آبی براق در آشپزخانه:

در طراحی به سبک معاصرکه انتخاب یک رنگ اهمیت ویژه ای دارد که یکی از بهترین رنگ ها آبی براق میباشد و میتوایند از این ایده کمک بگیرید  که از این رنگ بیشتر در کابینت ها استفاده میگردد تا جلوه بیشتری را به نمایش گذارند

استفاده از رنگ ذغالی در آشپزخانه سبک معاصر که به خصوص درکابینت های آشپزخانه بسیار استفاده میگردد و توجه کنید که به عنوان رنگ غالب بکار برده می شود و مناسب آشپزخانه های معاصر میباشد

جزیره مناسب در آشپزخانه:

از جمله المان هایی است که رنگ و بوی خاصی به فضای آشپزخانه می بخشد جزیره آشپزخانه است

جزیره اشپزخانه چیست؟

اشپزخانه هایی که در مرکز آن ها یک میز مستطیلی شکل قرار گرفته است را جزیره اشپزخانه گویند، که یک کابینت مستقل در اشپزخانه است، جزیره شامل کابینت و کشوهای نگهدارنده وسایل است 

عملکرد اصلی جزیره اشپزخانه

مرکز مرتب بودن و نظافت اشپزخانه

از کارکرد های مهم جزیره این است که از بهم ریختگی و کثیفی اشپزخانه جلوگیری می کند، برای این منظور بهتر است، فضای کافی برای باز و بسته کردن ماسین ظرفشویی باشد،  فضایی برای وسایل شوینده و دستمال و حوله تعبیه شود، دسترسی به ظروف اشپزخانه آسان باشد

جزیره برای اماده سازی مواد غذایی و شستشو:

در این نوع جزیره از سینک ظزفشویی استفاده می شود و فضایی برای پیشخوان جزیره فراهم شده که روی آن مواد غذایی فراهم می شود.

منطقه تهیه غذا در اشپزخانه که موارد زیر باید رعایت شود:

تعبیه اجاق گاز روی جزیره

ایجاد فضایی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز آشپزی

قرار دادن سینک ظرفشویی در جزیره

قرار دادن هود و یا هواکش در محل بالای آشپزی

دسترسی آسان به سطل زباله

جزیره به عنوان میز غذاخوری:

در این مدل باید فضایی کافی برای قرار گیری زانوها باشد

استفاده از المان های دکوراتیو:

استفده از المان های تزیینی به عنوان مثال قفسه برای آشپزخانه و ماگ و فنجان به منظور زیباسازی محیط آشپزخانه

ایجاد فضای باز و روشن:

رنگ های روشن گزینه بسیار مناسبی برای تمامی فضاهای کوچک به شمار می آیند و شما نیز برای دلبازتر شدن آشپزخانه خود، طراحی آن را با رنگ های روشن و ترکیب آن با رنگ سفید انجام دهید، هرچه رنگ هایی که در طراحی آشپزخانه استفاده می کنید، روشن تر باشند، فضای این مکان مهم در خانه دلبازتر و بزرگ تر به نظر می رسد.

استفاده از رنگ های خنثی در طراحی آشپزخانه معاصر که از رنگ های محبوب و پرکاربرد بوده که در طراحی معاصر بسیار مورد توجه قرار میگیرد و در کنار آن از المان های برنج می توانید استفاده نمایید تا آشپزخانه خاص و زیبا داشته باشید

انواع مختلف دکوراسیون آشپزخانه

 امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن ابزارها وسایل زیبا و کاربردی در طراحی داخلی منازل و دیگر ساختمان ها انواع مختلفی از شیوه های متنوع طراحی آشپزخانه به وجود آمده است. هر یک از این شیوه های طراحی طرفداران خاص خود را دارد و افراد می توانند مطابق سلیقه خود نسبت به انتخاب هر یک از آنها اقدام نمایند. در حقیقت هر کدام از این دیزاین ها زیبایی های خاص خود را دارد، بعضی از افراد از دکوراسیون های شلوغ و برخی دیگر از محیط های خلوت و ساده لذت می برند. برخی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین انواع دکوراسیون ها به شرح زیر است:

 • دکوراسیون و طراحی آشپزخانه به شکل مدرن

 • طراحی و دکوراسیون آشپزخانه به شیوه سنتی و کلاسیک

 • طراحی آشپزخانه کاربردی

 • طراحی آشپزخانه ساده و شیک

 •  و …

 

دکوراسیون به سبک مدرن در آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه ها به شیوه امروزی و مدرن علاوه بر نوع چیدمان می ‌بایست به وسایل مورد نیاز در آشپزخانه مانند کابینت ها، سینک، اجاق گاز، و دیگر موارد به سبک امروزی نیز توجه کرده و آنها را با توجه به جدیدترین انواع مختلف این وسایل و ابزارهای موجود در بازار خریداری نمود. از آنجایی که کابینت ‌ها بخش اعظم آشپزخانه را در بر می گیرند، در طراحی آشپزخانه به سبک مدرن باید از مدل های شیک و امروزی مانند کابینت های فوق برجسته، کابینت های هایگلاس، کابینت های نیمه و غیره استفاده نمود.  از دیگر نکات مورد کاربرد در دکوراسیون آشپزخانه مدرن می توان موارد زیر را عنوان نمود:

 • ایجاد نور پردازی به سبک مدرن،  به عنوان مثال استفاده از نورهای مخفی در زیر کابینت ها ایده ای مناسب در این نوع طراحی به شمار می آید.

 • همچنین استفاده از سبک جزیره در دکوراسیون آشپزخانه های مدرن از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

 • استفاده از پیشخوان و کانتر در آشپزخانه‌ های شیک نیز امری مهم و ضروری به شمار می آید. 

 • همانگونه که اشاره گردید بهتر است از کابینت های مدرن  با متریال های جذاب  و براق و یا به صورت ترکیبی از کابینت های مات و براق استفاده نمود. 

 • همچنین باید توجه نمود که  کابینت های آشپزخانه های مدرن به طور معمول بدون دستگیره می باشند. 

 • در آشپزخانه های مدرن بر خلاف تصور عموم از طراحی های ساده استفاده شده و  از شلوغ شدن بیش از حد فضا پرهیز می شود.

 

زیباترین دکوراسیون های آشپزخانه

همانگونه که در مطالب بالا اشاره گردید انواع مختلفی از سبک های دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد. اما این که کدام یک از این سبک ها زیباتر باشد بستگی به سلیقه و نظر افراد و همچنین نوع دکوراسیون دارد.

 اما واضح است که رعایت کردن برخی از المان ها و موارد به خصوص، از معیارهای اصلی زیبایی شناسی به شمار می آید.  به عنوان مثال:

 • به کار بردن رنگ های هماهنگ و جذاب چشم هر بیننده ای را به خود خیره خواهد کرد.

 • استفاده از رنگ های روشن به خصوص سفید و نیز وجود نور کافی در این محیط جلوه بسیار زیادی به خصوص به آشپزخانه های کوچک خواهد داد.

 • به کار بردن وسایل تزیینی مانند گلدان های طبیعی در محل های مناسب آشپزخانه نیز یکی  از موارد اصلی در زیباترین دکوراسیون آشپزخانه به شمار می آید.

 •  استفاده از کانتر های کاربردی با ترکیب کابینت محل بسیار مناسبی برای صرف غذا و یا کار های آشپزی در آشپزخانه است که علاوه بر آن زیبایی خاصی را به آشپزخانه نیز خواهد داد.

 •  اگرچه استفاده از رنگ های روشن بسیار چشمگیر و دلنواز است اما در آشپزخانه هایی که از فضای کافی برخوردار هستند، به کار بردن رنگ های تیره مانند سبز تیره، نارنجی پررنگ، خاکستری پرنگ، قهوه ‌ای منطبق بر متریال چوب و غیره نیز از جلوه های جذاب در آشپزخانه به شمار می آید.

 • به طور کلی انتخاب رنگ غالب در طراحی یک آشپزخانه بستگی به سلیقه افراد دارد. برخی از افراد با رنگ های روشن و درخشان به وجد آمده و برخی دیگر به رنگ های تیره شیک علاقه‌مند هستند.

دکوراسیون آشپزخانه ساده اما شیک

خیلی از افراد به استفاده از المان ها و وسایل زیاد در آشپزخانه خود علاقه دارند دارند. اما هستند افرادی که سادگی و خلوت بودن این مکان را بیشتر می پسنددند. در دکوراسیون آشپزخانه ساده نکاتی وجود دارد که در ادامه مهمترین آنها را بازگو خواهیم نمود.  استفاده از یک نوع رنگ به جای چند رنگ در طراحی آشپزخانه ساده اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که به طور معمول وجود چند رنگ همزمان در یک طراحی و دیزاین خود باعث شلوغی مکان خواهد شد. در این میان رنگ سفید باعث محقق شده بیشتر این موضوع  خواهد شد. از این رنگ می توان به غیر از کابینت ها  در وسایل دیگری همچون یخچال فریزر، گاز و هود نیز استفاده نمود.

همچنین استفاده از دو رنگ خنثی مانند سیاه و سفید در طراحی کابینت ها و دیگر وسایل آشپزخانه منجر به آشپزخانه ای ساده و شیک خواهد شد.

عدم استفاده از وسایل غیر ضرور نیز همانگونه که بیان گردید باعث به وجود آمدن آشپزخانه‌های ساده اما کاربردی خواهد شد.

 

طراحی آشپزخانه کلاسیک

طراحی و دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک همانند سبک ‌های دیگر طراحی، طرفداران خاص خود را دارد.  در این نوع طراحی علاوه بر زیبایی و جذابیت فوق العاده در خانه، باعث ایجاد شکوه و آرامش خاصی در این مکان خواهد شد. در ادامه نکات اصلی در این نوع طراحی آشپزخانه را عنوان خواهیم نمود:

به طور معمول در طراحی آشپزخانه های کلاسیک از رنگ های روشن و شاد و نیز رنگ های خنثی استفاده می شود. اما به کاربردن رنگ های تیره نیز در این نوع طراحی بلامانع است.

 • یکی از  موارد اصلی در این شیوه از طراحی آشپزخانه استفاده از کابینت های با رنگ و متریال چوب می باشد.

 • از دیگر موارد مهم و مورد کاربرد در طراحی کلاسیک استفاده از صنایع دستیی و سنتی همانند رومیزی های طرح سنتی، ظروف با طرح سنتی، گلدان هایی با این سبک و البته استفاده از یک فرش با طراحی کلاسیک و سنتی می باشد. 

 • اغلب در طراحی آشپزخانه ها با این سبک از مدل های کابینت هایی که با سبک کلاسیک برش خورده اند، استفاده می شود.

 • استفاده از پارچه های پر طرح و رنگ برای استفاده بر روی صندلی ‌های آشپزخانه نیز از نکات کوچک اما مهم در طراحی این نوع آشپزخانه است. 

 • همچنین می توان از ظروف قدیمی مانند ظروف مسی و برنج نیز در این دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک استفاده نمود.

 

دکوراسیون آشپزخانه های پنجره دار

وجود یک پنجره در چارچوب دیوارهای آشپزخانه یک تنوع و نقطه آرامش برای این فضای پر کاربرد منزل به شمار می آید. یک پنجره نوری را برای آشپزخانه به ارمغان می آورد که با هزاران چراغ مصنوعی نمی تواند آن را جایگزین نمود.

به طور کلی برخورداری از نور کافی در هر یک از قسمت های منزل به خصوص آشپزخانه اهمیت بسزایی دارد.  وجود پنجره در آشپزخانه می تواند بدون نیاز به لامپ های فراوان این امر را مرتفع ساخته و همچنین زیبایی این فضا را دو چندان نماید . لبه پایین پنجره در آشپزخانه محل بسیار مناسبی برای چیدن گلدان های طبیعی و زیبا است. چرا که گلدان های زیبا جلوه بسیار زیبایی به آشپزخانه خواهند داد. علاوه بر آن می توان با نصب پرده های مناسب و زیبا این ویژگی ها را بیشتر نمود. 

در طراحی و دکوراسیون آشپزخانه های پنجره دار بهتر است سینک ظرفشویی در زیر پنجره قرار گیرد. در چنین حالتی می توان در هنگام شستن ظروف فضای بیرونی آشپزخانه را نیز تماشا نمود. وجود پنجره در آشپزخانه علاوه بر تامین نور کافی، می تواند به عنوان یک تهویه کننده طبیعی نیز باشد. زیرا با باز نمودن مکرر آن می‌ توان فضای داخلی آشپزخانه از هوای تازه پر کرده و بوی انواع غذا ها در هنگام پخت از منزل خارج نمود.

مدل کابینت برای دکوراسیون آشپزخانه پنجره دار:

می توان در این نوع آشپزخانه از انواع سبک مدرن و کلاسیک بهره برد،  که در روش کلاسیک سینک ظرفشویی را زیر پنجره قرار می دهند و فردی که مشغول شستن ظرف است با نگاه کردن به منظره بیرون انگیزه و روحیه بهتری پیدا خواهد کرد و مورد علاقه همگان است

و در سبک مدرن می توان از پنجره های با قاب استیل و فولادی و فلزی از این ایده استفاده کرد 

کابینت ام دی اف

کابینت طرح چوب

کابینت چوبی

کابینت گلاس

کابینت ملامینه

کابینت ممبران

کابینت انزو

کابینت روکش چوب

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

اگر چه چیدمان و طراحی در آشپزخانه های بزرگ کاری راحت تر به نظر آمده و به دلیل باز بودن دست در این کار،  نتیجه بهتری را  در پی خواهد داشت، اما به راحتی و با انجام روش های خلاقانه می توان آشپزخانه های کوچک را نیز به شکلی مناسب طراحی کرده به طوری که از زیبایی فوق العاده آن بتوان لذت کافی برد.

در حال حاضر اکثر آپارتمان ها از آشپز خانه های کوچکی و برخوردار هستند. اما این موضوع جای نگرانی ندارد چرا که به راحتی می توان با طراحی ‌های خاص و زیبا آشپزخانه کوچک خود را به محلی زیبا و جذاب تبدیل نمود.

چگونه می توانم آشپزخانه کوچک خود را تزئین کنم؟

در یک آشپزخانه کوچک، مبادله کابینت های بالایی با قفسه بندی باز به ایجاد ظاهری مطبوع کمک می کند . نکته کلیدی که وجود دارد از شلوغ شدن قفسه ها با وسایل جلوگیری کنید. چند تکه ظروف یا ظروف نوشیدنی زیبا را با لوازم جانبی مانند گلدان های کوچک، تخته های چوب بری، آثار هنری قاب دار یا گیاهان گلدانی مخلوط کنید

نکات فراوانی برای زیبا کردن آشپزخانه های کوچک وجود دارد که برخی از آنها به شرح زیر می باشد:

 • استفاده از رنگ های روشن و شاد  مانند رنگ سفید، آبی آسمانی، سبز روشن و صورتی، باعث بزرگتر نشان داده شدن فضای داخلی آشپزخانه خواهد شد.

 • وجود نور کافی در آشپزخانه های کوچک از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که کم نوری خود باعث دلگیر شدن و کوچکتر نشان داده شدن فضا خواهد شد.

 • استفاده از کابینت های براق که در طراحی آشپزخانه مدرن مورد استفاده قرار می گیرد، جلوه زیبایی به آشپزخانه های کوچک خواهد داد.

 • در آشپزخانه‌های کوچک بهتر است از به کار بردن وسایل اضافی و متعدد که باعث شلوغ شدن فضا می شود خودداری نمود.

 • در طراحی دکوراسیون های امروزی روش هایی وجود دارد که می توان از آنها از کوچک تر شدن فضای آشپزخانه جلوگیری به عمل آورد. به عنوان مثال میز های ناهار خوری وجود دارد که به کابینت ها و یا دیوار متصل می شوند.

 • استفاده از ابزار های توکار مانند فر و اجاق گاز توکار نیز ایده مناسبی برای طرحی آشپزخانه‌های کوچک به صورت منلسب، به شمار می‌آید. 

 • در آشپزخانه هایی که فضای خیلی کوچک تری دارند، می‌توان از پیشخوان به عنوان میز ناهار خوری و با استفاده از یک طراحی خاص، استفاده نمود.

 • همچنین استفاده از صندلی های تاشو کوچک نیز در دکوراسیون آشپزخانه‌ های کوچک امری ضروری به نظر می آید.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

ایده طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک اپن

برای این مدل ترجیحا از رنگ های روشن استفاده می شود و سطوح بیشتری بکار برده می شود.

ایده طراحی دکوراسیون آشپزخانه با کابینت های چوبی

شاید از نظر بعضی ها از مد افتاده باشد اما هنوز هم جلوه خاص و زیبایی طبیعی و منحصر به فرد خود را دارد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه مونوکالر

در این نوع آشپزخانه تنها از یک رنگ استفاده میگردد. و معمولا جهت استفاده آشپزخانه های کوچک بوده و ترجیحا از رنگ روشن استفاده میکنند.

اما میتوان از رنگ دومی هم برای  جزییات کوچکی مانند دستگیره ها و…. استفاده نمود.

طراحی آشپزخانه با دکوراسیون کاربردی

 اگر چه آشپزخانه جایی برای لذت بردن است، ما به جرأت می‌توان گفت کاربردی ترین نقطه هر ساختمان و یا یک منزل مسکونی به شمار می آید. بنابراین پرهیز از وسایل اضافی و استفاده از ابزار های کاربردی یکی از ایده های داشتن یک آشپزخانه مناسب و شیک به شمار می آید. در حال حاضر به راحتی می توان در عین حالی که از محیطی شیک و زیبا برخوردار بود، تنها از وسایل کاربردی و مفید در طراحی آن استفاده نمود.

در حقیقت می توان اینگونه بیان نمود که، اگر بخواهیم تنها وسایل ضروری در آشپزخانه را به کار ببریم، در وهله اول باید به عناصر اصلی یک آشپزخانه مانند اجاق گاز، سینک ظرفشویی، محلی برای چیدن ظروف و نیز یخچال اشاره نمود. این موضوع به خصوص در آشپزخانه هایی که از فضای کوچکی برخوردار هستند و برای دکوراسیون آشپزخانه کاربردی از اهمیت بالایی برخوردار است. 

 ممکن است خیلی از افراد به استفاده از وسایل تزیینی و غیر ضرور در چیدمان آشپزخانه خود علاقه داشته باشند. این موضوع در آشپزخانه های بزرگ کاملا بلامانع است. اما در آشپزخانه‌های کوچک بهتر است تنها وسایلی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند قرار داده شود.  وجود قفسه های کافی در کمد ها و کابینت های آشپزخانه نیز امری لازم بوده به طوری که تا جایی که ممکن است ظروف و وسایل کوچک آشپزخانه در آن چیده شوند.  بدین ترتیب فضای آشپزخانه به شکل مرتب و زیبایی در خواهد آمد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک مینیمال

مینیمال به معنی حداقل میباشد و افرادی که پیرو این سبک هستند در سادگی مشهورند 

برای ایجاد سبک مینیمال باید تاجای ممکن وسایل تزیینی غیر ضروری را حذف نماییم و از وسایل ضروری و پرکاربرد استفاده نماییم

برخی از افراد عقیده دارند که سبک مینیمال یعنی اینکه تمام وسایل در کابینت قرار گیرند ومیزآشپزخانه خالی باشد، در صورتیکه تعریف صحیح آن یعنی اینکه حجم متوسطی ازوسایل ضروری درآن قرار گیرد استفاده از رنگ های روشن و خنثی با ساده ترین وسایل و حداقل تزیینات درواقع سادگی و جلوگیری از شلوغی ها آزار دهنده مشخصه اصلی آن میباشد

انواع آشپزخانه در معماری

طراحی آشپزخانه انواع مختلقی داره که در ادامه به بررسی میپردازیم 

طراحی آشپزخانه با پلان U  شکل:

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه از پلان ها و مدل های مختلفی استفاده میگردد که میخواهیم با یکی از پرکار ترین و کارآمد ترین پلان ها آشنا شویم اگرآشپزخانه با عملکرد ودسترسی بالا میخواهید از مدل طراحی پلان U استفاده نمایید.

در این مدل از سه دیوار موجود درمکان استفاده میگردد .دو دیوار آن به طور موازی و روبه روی هم قرار میگیرد که توسط یک دیوار میانی به هم متصل میگردند و چون دقیقا شبیه حرف U انگلیسی میباشد به آن آشپزخانه U شکل گفته میشود .

آشپزخانه های یو شکل به دلیل نوع طراحی که دارند فضای بیشتری را در دراختیارتان قررا میدهند و همه دیوارها به بهترین شکل مورد استفاده قرار میگیرند و شکل کابینت ها به بخش های مختلق تقسیم میشود و برای پختن غدا تمیزسازی و جاسازی اشیاء فضای مناسبی را دراختیار قرار میدهد

دراین نوع طراحی از مثلث کار استفاده شده است که این قانون برای بهتر چیدن وسایل  در آشپزخانه کمک می نماید

یک سر مثلث گاز و سرهای دیگر یخچال و سینک ظرف شویی را تشکیل میدهند که در این نوع پلان به خوبی این قانون قابل اجراست 

این قانون بر پایه ایجاد فاصله کافی و مشخص میان یخچال، گاز و سینک ظرفشویی استوار است.که در مدل های دیگر اجرای این قانون دشوارتر می باشد 

مزایا طراحی آشپزخانه U شکل

در مقایسه با بقیه  مدل های آشپزخانه فضای بیشتری را فراهم مینماید و همچنین برای اشپزخانه های کوچک نیز مناسب است

سهولت رفت و آمد و ایجاد کابینت های زیاد و چیدمان کاربردی، استفاده از تمام فضا از دیگر مزایای آن می باشد

طراحی آشپزخانه  L  شکل

طراحی آشپزخانه  G شکل

طراحی آشپزخانه خطی

طراحی آشپزخانه گالی

طراحی آشپزخانه مستطیلی

ویژگی های اساسی یک آشپزخانه خوب طراحی شده:

 • فضای ذخیره سازی و کمد هوشمند
 • میزهای کار بسیار شیک که هم کاربردی و هم بادوام هستند
 • یراق آلات زیبا و لوازم با کیفیت بالا
 • نورپردازی را با دقت در نظربگیرید
 • یک زیبایی شناسی و سبک متمایز

سخن پایانی

آشپزخانه محلی برای آرامش، گفتگو و لذت بردن از غذا های لذیذ است، بنابراین بهتر است با دکوراسیون آشپزخانه به شکلی مناسب این حس خوب را برای خود و سایر افراد به ارمغان آورد. امروزه آشپزخانه در اکثر ساختمان ها مسکونی، اداری، تجاری و غیره وجود دارد.  اما به طور طبیعی آشپزخانه در منزل به دلیل آنکه استفاده بسیار زیادی دارد، به عنوان قلب یک خانه در نظر گرفته می شود.  داشتن طراحی منحصر به فرد زیبا و چشمگیر در آشپزخانه، خود به خود باعث زیبایی کل منزل نیز خواهد شد. 

جهت کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر جهت دکوراسیون آشپزخانه با کارشناسان حرفه ای رومو تماس حاصل نمایید و بصورت رایگان و تخصصی مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *