دکوراسیون خانه + نمونه کار

دکوراسیون خانه

 

وقتی از دکوراسیون خانه صحبت می‌کنیم، اشاره ما به عناصری است که به منظور ایجاد جذابیت‌های بصری مورد استفاده قرار گرفته اند. کفپوش، دیوارپوش، سقف، مبلمان، پرده ها، وسایل دکوراتیو همه و همه جزئی از دکوراسیون هستند و وقتی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، زیبایی و جذابیت را به محیط خانه هدیه می‌دهند.

همه ما ساعت‌های طولانی در خانه حضور داریم و دکوراسیون فضایی است که در آن زندگی می‌کنیم. لذا طراحی یک دکوراسیون عالی، زیبا و آرامش بخش از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند برای داشتن دکوراسیونی شکیل و چشم نواز حتماً باید به سراغ خرید وسایل گران قیمت و لوکس بروند. در حالی که گاه با ساده‌ترین وسایل می‌توان بهترین دکوراسیون را خلق کرد. کافیست همه چیز در جای مناسب خود قرار گیرد و با دیگر المان‌ها هماهنگ شود.

در اینجا برای اینکه چیدمان عالی و زیبایی داشته باشیم چند اصل را باید رعایت کنیم:

اصل اول: توزیع وزن بنایی

می توانید به صورت متقارن مثل سبک سنتی ویا نامتقارن مثل سبک مدرن در دکوراسیون خانه بکار ببرید

اصل دوم: نقطه کانونی خانه

در طراحی و دکوراسیون خانه خود حتما نقطه ای را به عنوان نقطه کانونی در نظر بگیرید به عنوان نمونه شومینه و یا تابلوی روی دیوار و دیوار پشت تلویزیون

اصل سوم: کنتراست

در واقع جذابیت بصری برای دکوراسیون داخلی خانه تان ایجاد می نماید که همان تنوع رنگی فضاست که به علاوه هارمونی رنگی مناسب با حفط تکرارعناصرهمرنگ به دلبازتر شدن وجذاب شدن کمک می کند

اصل چهارم: رنگ آمیزی

از اصول دیگر می توان به رنگ آمیزی ساختمان اشاره کرد که می توان در هر اتاق از یک رنگ و یک سبک استفاده کرد

دیزاین خانه

با در نظر گرفتن از یک فضای کلی در ذهن خود از خانه ای که مطلوب شماست می توانید مراحل مختلف چیدمان دیزاین خانه خود را انجام دهید شاید هنگام خرید وسایل خانه اولین چیزی که به ذهنتان برسد خرید مبلمان است که برای شروع کارفروشگاه مبلمان را انتخاب نکنید زیرا اگر انتخابتان غلط باشد علاوه بر هدر رفتن هزینه وقت و انرژی شما نیز هدر می رود. پس همیشه نقشه کلی از دکوراسیون و دیزاین خانه خود در نظر بگیرید و ببینید در کنار این مبل قرار است از چه نوع تلویزیون و میز تلویزیون و جلومبلی و پرده و فرش و دیگر وسایل استفاده کنید وقتی همه را در ذهن خود مجسم کردید در نهایت اقدام به خرید نمایید تا با ذهنیت قبلی و برنامه ریزی قبلی و مشخصی خریداری شوند.

دکوراسیون خانه

اکثر افراد علاقه دارند که خانه خود را به سبک مدرن و ساده طراحی کنند. طراحی داخلی بنا به اندازه و برآورد دکوراسیون خانه و سبک مورد علاقه کارفرما و رعایت ضوابط و استاندارد های طراحی بستگی دارد، اتاق پذیرایی از بخش های مهم هربنایی است به همین دلیل اکثریت مردم و خانواده ها به این بخش نسبت به سایر بخش ها اهمیت بیشتری می دهند.

یکی از رازهای تغییرات دکوراسیون خانه تغییر چیدمان قسمت های مختلف خانه است. با رعایت نکات و اصول مهم طراحی منزل می توانید محیطی شاد و جذاب در طراحی داخلی خانه خود ایجاد کنید.

دکوراسیون خانه یکی از مهم ترین نکاتی است که افراد باید به آن توجه کنند. اگر فضای خانه شما دلپذیر و متفاوت باشد، هرگز در داخل خانه احساس خستگی و افسردگی نخواهید کرد. در ادامه این مطلب انواع ایده ها و روش های جدید طراحی دکوراسیون داخلی منزل را در اختیار شما همراهان گرامی قرار داده ایم.

یکی از مهم ترین فضاهایی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه باید به آن توجه کنید اتاق پذیرایی یا نشیمن است زیرا اولین نقطه خانه که توجه همه را به خود جلب می کند پذیرایی پس از انتخاب دکوراسیون متفاوت در داخل . شما پذیرایی خود را درست کرده اید، می توانید دکوراسیون بقیه خانه خود را طراحی کنید.

یکی دیگر از فضاهایی که باید در هنگام دکوراسیون خانه مورد توجه قرار بگیرد طراحی دکوراسیون آشپزخانه است.

هر خانمی بیشترین وقت خود را در ساعات روز در آشپزخانه گذرانده می شود بنابراین باید در دکوراسیون آشپزخانه حساسیت های لازم را استفاده کرد. مدل های کابینت و میز نهاری و نورپردازی و کف پوش همه مواردی هستند که در زیبایی و جذابیت دکوراسیون آشپزخانه می توانند تاثیر گذار باشند.

طراحی خانه شیک و متفاوت

در طراحی خانه همیشه سعی کنید بزرگترین اتاق را در فضای مورد نظر قرار دهید مثلا بزرگترین و مهم ترین عناصری که در زیبایی و جذابیت اتاق نشیمن و اتاق خواب تاثیر می گذارد مبلمان و تخت است که در کل بهتر است. برای قرار دادن این عناصر باید نقاط کانونی پذیرایی و اتاق خواب قرار گیرند.

چیدمان های متقارن می تواند ایده خوبی در یک فضای رسمی مانند پذیرایی باشد و همچنین بهتر است از چیدمان های نامتقارن در اتاق خواب خود استفاده کنید تا اتاق شما راحت تر به نظر برسد.

بهتر است گوشه های خالی خانه خود را با گلدان های زیبا و مناسب پر کنید تا خانه شما محیطی دلپذیر و با نشاط باشد.

مهمترین عناصر در دکوراسیون خانه

منظور از عناصر، المان‌های اساسی هستند که آشنایی با آن‌ها برای یک طراحی صحیح در خانه لازم است. فکر نکنید که این عناصر تنها در برخی از سبک‌ها کاربرد دارند. فرقی نمی‌کند شما قصد دارید خانه‌تان را با چه سبکی طراحی کنید. در هر صورت باید توجه خود را به این المان‌ها معطوف نمایید.

عناصر مهم در طراحی دکوراسیون خانه:

 • الگو
 • بافت
 • فضا
 • رنگ
 • خط
 • نور
 • شکل

نمی‌توان گفت کدام یک از موارد فوق مهم‌تر است. یک دیزاینر حرفه‌ای کسی است که هر کدام از این عناصر را بشناسد و در راستای طراحی یک دکوراسیون بی‌نظیر و جذاب آن‌ها را به اجرا درآورد. مثلاً خطوط که به سه دسته کلی افقی، عمودی و اریب تقسیم می‌شوند، اشکال را می‌سازند؛ یا این رنگ‌ها هستند که به اشکال معنا می‌دهند. پس نمی‌توان از هیچ یک غافل شد و تاثیر آن در دکوراسیون خانه را نادیده گرفت.

از نقطه کانونی چه می‌دانید؟

حتماً تاکنون عبارت نقطه کانونی به گوشتان خورده است. وقتی از نقطه کانونی صحبت می‌کنیم، منظورمان بخش مهمی از خانه است که سایر عناصر بر اساس آن دیزاین می‌شود. یک تلویزیون در یک پذیرایی می‌تواند نقطه کانونی باشد و مبلمان و دیگر وسایل خانه بر اساس آن چیده شوند. همچنین یک پنجره با نوری عالی و پرده‌هایی جذاب یک نقطه کانونی مناسب خواهد بود.

در توضیحی روشن‌تر باید بگوییم نقطه کانونی همان قسمتی است که چشم به محض ورود به خانه آن را مشاهده می کند و توجه آن به نقطه مورد نظر جلب می‌شود. نقطه کانونی معرف سلیقه و روحیه ساکنین یک خانه است. نقطه کانونی به دست خود شما خلق می‌شود و چیزی نیست که از قبل وجود داشته باشد. شما می‌توانید با بهره مندی از الگوهای گوناگون و تضادهای رنگی این نقطه را ایجاد نمایید.

اما واقعاً اهمیت مشخص کردن نقطه کانونی چیست؟ شما می‌توانید با کمک نقطه کانونی تعادل متقارن و غیر متقارن ایجاد کنید. تعادل متقارن در سبک کلاسیک طراحی دکوراسیون دیده می‌شود که براساس آن عناصر به صورت قرینه در برابر هم قرار می‌گیرند و نظم خاصی بین آن‌ها حکمفرماست. تعادل غیر متقارن صرفاً وزن دیداری عناصر را از دیزاینر می‌خواهد که در هر صورت با تعیین یک نقطه کانونی می‌توان به آن دست پیدا کرد.

اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون خانه

رنگ‌ها به محیط پیرامون ما روح بخشیده اند و طبیعت دنیایی از رنگ‌ها است. به اطراف خود نگاه کنید؛ نیلی آسمان، سفیدی برف ها، سبزی درختان و بوته ها، آبی دریا، زردی خورشید، سرخی گل‌های شقایق و زر، رنگین کمان و…. همگی و همگی با رنگ‌ها تعریف می‌شوند و اگر رنگی نباشد چطور می‌شود آن‌ها را توصیف کرد؟

برای آنکه دکوراسیونی زیبا و چشم نواز داشته باشید، نباید از اهمیت رنگ‌ها غافل شوید. رنگ دیوار، سقف و کفپوش ها، رنگ اجزای کوچک و بزرگ در دکوراسیون شما همگی در جذاب شدن یک دکوراسیون تاثیرگذار خواهند بود. اگر می‌خواهید مهارت خود در طراحی دکوراسیون را نشان دهید، باید بتوانید هارمونی مناسبی را بین رنگ‌های مشهود در محیط ایجاد نمایید و در کنار آن از روانشناسی رنگ‌ها غافل نشوید.

روانشناسی رنگ یعنی اینکه بدانید رنگ‌ها بر روحیه و عواطف شما تاثیر زیادی دارند. این تکنیک به شما می‌گوید وجود رنگ قرمز در دکوراسیون خانه با تاثیرگذاری بر جسم و روان، هیجان و تحرک را با خود به ارمغان می‌آورد و رنگ آبی آرامش را. اگر می‌خواهید شادی را تجربه کنید، به سراغ رنگ‌های زرد و نارنجی بروید و با رنگ سبز طراوت را به خانه دعوت کنید. توجه داشته باشید که رنگ‌های گرم، صمیمیت را در کانون خانواده جاری می‌کنند و رنگ‌های سرد آرامش بخش هستند.

البته که اهمیت انتخاب رنگ‌های مناسب در دکوراسیون تنها به همینجا ختم نمی‌شود. رنگ‌ها در بزرگ یا کوچک نشان دادن فضایی که در اختیار دارید تاثیرگذار هستند. اگر خانه‌ای کوچک دارید، می‌توانید با بهره مندی از رنگ‌های خنثی و روشن و با دیزاین صحیح عناصر، فضا را بزرگتر از آنچه هست نشان دهید.

اگر می‌خواهید به یک هارمونی شگفت‌انگیز در تعیین رنگ مناسب دکوراسیون برسید، می‌توانید از قانون طلایی ۶۰_۳۰_۱۰ استفاده کنید. طبق این قانون، یک رنگ اصلی باید ۶۰ درصد دکوراسیون شما را به خود اختصاص داده باشد. در کنار آن رنگ فرعی ۳۰ درصد محیط را تحت پوشش قرار داده و سومین رنگ، ۱۰ درصد باقی مانده از دکوراسیون را در بر می‌گیرد. این سه رنگ مهم را در فهرستی یادداشت کنید و بر اساس آن رنگ وسایل‌ خویش را انتخاب کنید. برای مثال می‌توان رنگ مبلمان و پرده‌ها را از میان رنگ اصلی یا همان ۶۰ درصدی انتخاب کرد و رنگ فرش را از میان رنگ‌های ثانویه. بدین ترتیب یک ترکیب رنگی دیدنی در دکوراسیون خلق میگردد.

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون خانه

در سال های اخیر استفاده از رنگ های خنثی دوباره رواج یافته است. رنگ‌هایی وجود دارند که نمی‌توان آنها را به‌طور خاص خنثی در نظر گرفت، اما همچنان می‌توان آن‌ها را به راحتی با هم ترکیب کرد. رنگ های آبی و سبز اغلب به عنوان رنگ های طبیعی استفاده می شوند. البته این دو رنگ به راحتی با رنگ های دیگر ترکیب می شوند و زیبایی خاصی به چیدمان خانه می دهند.

تن به تن رنگ آبی را می توان در دکوراسیون خانه استفاده کرد و هر تن در طراحی مزایای خود را دارد. ترکیب آبی تیره با سبز مایل به آبی یا آبی نیلی ترکیب قابل قبولی را برای طراح ایجاد می کند. در خانه هایی که از رنگ های سرد استفاده می شود، می توان از عناصر دکوراتیو گرم به ویژه رنگ های قرمز مانند گل و گلدان استفاده کرد.

رنگ های گرم نیز فضای آرامش بخشی را برای ساکنان خانه فراهم می کند. هر چه تن رنگ ملایم تر باشد، آرامش بخش تر می شود.

استفاده از رنگ های گرم و تند باید با احتیاط انجام شود زیرا چشم را خسته می کند و ساکنان خانه را دلسرد می کند. صورتی کم رنگ انتخاب مناسبی برای دیوار خانه شماست. به خصوص هنگامی که با یک رنگ غنی ترکیب می شود. مثلاً اگر دیوار خانه تان صورتی است، می توانید از فرش طرح دار قرمز استفاده کنید تا رنگ دیوار بیشتر دیده شود.

یکی از روش های دیگری که با آن می توان هر چه بیشتر به دکوراسیون و طراحی خانه رنگ داد، استفاده از اشیا و وسایل مختلف در خانه است. لوازم هنری رنگ دادن به محیط خانه را بسیار آسان کرده است. از نقاشی گرفته تا وسایل تزیینی، هر کدام این قابلیت را دارند که به محیط خانه رنگ ببخشند.

یکی دیگر از راه های ورود رنگ به فضای خانه استفاده از استیکر در مدل دکوراسیون خانه است. برچسب ها رنگ ها و انواع مختلفی دارند. برای مثال لیبل های سه بعدی یکی از انواع لیبل ها هستند. البته نباید از ترکیب رنگ با وسایل منزل غافل شد.

تاثیر مبلمان در دکوراسیون خانه

تاثیر یک دست مبلمان زیبا و شکیل در خانه بیش از آن چیزی است که فکر می‌کنید. در وهله اول به فکر خرید مبلمانی باشید که با سبک دکوراسیون شما سازگار باشد. با توجه به تنوعی که در بازار مبل دیده می‌شود، به شما قول می‌دهیم که در یافتن یک مبلمان مناسب دغدغه‌ای نخواهید داشت. دقت کنید که بغیر از طرح کلی، رنگ مبلمان باید با دکوراسیون خانه هماهنگ باشد. اما آیا صرفاً انتخاب مبلمان مناسب کافیست؟ قطعاً خیر. اهمیت چیدمان صحیح مبلمان دست کمی از انتخاب آن ندارد.

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید چیدمان مبلمان با فاصله‌ای مشخص از دیوار است. سعی کنید مبلمان را به گونه‌ای بچینید که فضایی برای رفت و آمد بین آن‌ها باقی بماند. نسبت فرش با مبلمان، اهمیت زیادی در دیزاین یک دکوراسیون دارد. برخی از افراد با انتخاب فرش‌های بزرگ، کفپوش را تماماً پوشانده اند. در چنین شرایطی مبلمان روی فرش جای می‌گیرد. اما اگر فرش کوچکتر باشد می‌توان با قرار دادن پایه‌های جلویی مبل، جلوه‌ای بهتر از آن ایجاد نمود. راه سومی هم هست و آن خرید فرشی بسیار کوچک است که تنها میز جلو مبلی بر روی آن جای گیرد و مبلمان در اطراف آن چیده شوند. نتیجه‌ای که با روش سوم به دست می‌آید، شگفت‌انگیز خواهد بود.

به یک لابی هتل خوب فکر کنید: مبلمان به صورتی چیده شده اند که دعوت به گفتگو می کنند. هنگامی که مبلمان را در اتاق نشیمن خود قرار می دهید، حس تعادل و صمیمیت مشابه را هدف قرار دهید. یک قسمت مکالمه که U شکل دارد، با یک مبل و دو صندلی روبروی هم در هر انتهای میز قهوه‌خوری، یا H شکل، با یک مبل دقیقاً روبروی دو صندلی و یک میز قهوه‌خوری در وسط.
یک اشتباه رایج که باید از آن اجتناب کنید: فشار دادن تمام مبلمان به دیوار. مردم این کار را انجام می‌دهند زیرا فکر می‌کنند اتاقشان بزرگ‌تر به نظر می‌رسد، اما در واقع، فاصله مبلمان از دیوارها باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد.

نورپردازی در دکوراسیون خانه

نورپردازی نه تنها یک عامل مهم در خلق یک دکوراسیون عالی به شمار می رود، بلکه خود به تنهایی یکی از مهمترین عناصری است که در طراحی دکوراسیون به صورت ویژه به آن توجه می‌شود. نورپردازی یا طبیعی است و یا مصنوعی که در هر صورت موجب بهتر دیده شدن اجزای دکوراسیون است. تاثیری که نورپردازی صحیح در ایجاد یک فضای دل باز و زیبا دارد را نمی‌توان نادیده گرفت.

نورپردازی در روز با بهره مندی از نور طبیعی خورشید امکانپذیر است. کافیست پنجره‌هایی با ابعاد مناسب داشته باشید که پرتوهای نور راه خود را از بیابند و گرما بخش دکوراسیون خانه باشند. نورپردازی در شب با چراغ‌های سقفی، انواع لوستر، آباژورها و… تامین خواهد شد. خوشبختانه این روزها انواع تامین کننده‌های نور در بازار یافت می‌شوند که هر کس با هر سلیقه‌ای می‌تواند از بین آن‌ها بهترین را انتخاب کند.

در نورپردازی دکوراسیون خانه لازم است یک نکته را مورد توجه قرار دهید و آن تیره بودن یا روشنی دکوراسیون خانه است. مسلماً هر کدام از این گزینه‌ها سیستم نوری متناسبی را می‌طلبد که تکمیل کننده زیبایی و جذابیت دکوراسیون خواهد بود. 

انواع سبک دکوراسیون خانه

اگر قصد طراحی دکوراسیون منزل‌تان را دارید، لازم است قبل از هر چیز با انواع سبک‌های مورد استفاده در طراحی دکوراسیون آشنا شوید و مناسب‌ترین را از بین آن‌ها برگزینید. چنانچه در مرحله خرید وسایل برای دیزاین دکوراسیون خانه هستید، حتماً با سبکی که در ذهن دارید آشنا شوید و مطابق با اصول آن دکوراسیون را طراحی کنید.

دکوراسیون مدرن: فضاهای بی‌آلایش و خلوت که در آن از رنگ‌های ساده و خطوط صاف و منظم استفاده شده است، در واقع یک طراحی با سبک مدرن به شمار می روند. در چنین سبک‌هایی از رنگ‌های سفید و نقره‌ای بیشتر استفاده می‌شود.

سبک امروزی: اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که فکر می‌کنید سبک مدرن و امروزی یکی هستند، سخت در اشتباهید. سبک دکوراسیون امروزی انعطاف زیادی دارد و سلایق جدید مردم را در برمی گیرد. سبک طراحی مدرن قدیمی‌تر بوده و قوانین مشخصی برای آن تعریف شده است.

دکوراسیون کلاسیک: در یک دکوراسیون کلاسیک نظم و تقارن حرف اول را می‌زند. وقار و شکوهی که در دکوراسیون کلاسیک دیده می‌شود در دیگر سبک‌ها نیست. این سبک با رنگ‌های سنگینی مانند زرشکی، سرمه ای، گردویی، کرمی و طلایی مزین می‌گردد.

سبک ایرانی: ستون‌های بلند، فرش‌های ایرانی، ایوان‌های برافراشته و… در یک دکوراسیون ایرانی به چشم می‌خورد. برخلاف تصور این سبک نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج نیز به عنوان یک سبک عالی برای طراحی دکوراسیون شناخته شده است.

سبک روستیک: سبک روستیک یا همان سبک روستایی، واقعاً زیبا و دیدنی است. در یک دکوراسیون روستیک، بیشترین چیزی که می‌بینید سنگ است و چوب. برخی دیزاینرها توصیه می‌کنند که در طراحی دکوراسیون روستیک از وسایل رنگ و رو رفته و قدیمی استفاده شود تا محیط اصالت یابد.

سبک مینیمال: سادگی بیش از حد سبک مینیمال احتمالاً شما را به یاد سبک مدرن می‌اندازد. در این دکوراسیون هرگونه وسایل دکوری اضافی حذف و تنها لوازم کاربردی باقی می‌ماند. یک دکوراسیون مینیمال خلوت است و رنگ‌های خنثی از جمله سفید در آن بیشترین کاربرد را دارد.

توجه به جزئیات؛ راهی برای خلق زیبایی 

اگر می‌خواهید دکوراسیون داخلی شیک و تماشایی داشته باشید، باید به جزئیات دقت کنید. یادتان باشد که زیبایی یک دکوراسیون در استفاده از وسایلی ساده و زیبا و چیدمان استاندارد آن‌ها خلاصه می‌شود. چندان سخت نیست، تنها کافیست با اصول اولیه و مهم طراحی دکوراسیون آشنا باشید و آن را مرحله به مرحله اجرا کنید.

یکی از اشتباهات رایج افراد در طراحی دکوراسیون این است که تنها به عناصر و مهم و پایه توجه می‌کنند و از جزئیات غافل می‌شوند. درست است که شما با وارد شدن به یک خانه در اولین نگاه کلیات را می‌بینید، اما با کمی مکث تازه جزئیات به چشم خواهد آمد. سه عناصر مهم در دکوراسیون که ممکن است ساده به نظر برسند اما بی‌نهایت مهم و تاثیر گذارند، در این قسمت به شما معرفی می‌شوند:

1.گیاهان خانگی: طبیعت همیشه زیباست؛ شما می‌توانید با چند گلدان ساده طبیعت را به خانه دعوت کنید. طراوت و سرسبزی این گلدان‌ها همگان را به وجد می‌آورد و حس خوبی را در فضا منتشر می‌کند. اگر امکان نگهداری و مراقبت از گل‌های طبیعی را ندارید، به سراغ گل‌های مصنوعی بروید و حال و هوای خانه‌تان را بهبود ببخشید.

2.پرده ها: می‌دانیم که پرده‌ها از مهمترین المان‌های خانه هستند و امکان ندارد شما در طراحی دکوراسیون از آن‌ها غافل شوید. اما نکته اینجاست که آیا می‌دانید نحوه فیلتر کردن نور با پرده نیز می‌تواند در زیبایی دکوراسیون خانه شما تاثیرگذار باشد؟

3.وسایل هنری سه بعدی: هنر از روج و جان انسان نشات می‌گیرد. وقتی به یک اثر هنری نگاه می‌کنید، جلوه‌ای از هستی را در آن می‌بینید و حسی متفاوت دریافت می‌کنید. منظورمان از آثار هنری صرفاً نقاشی و عکاسی نیست، بلکه اینبار تاکید ما بر خرید مجسمه‌ها و کلکسیون‌ها است. برخی از مجسمه‌ها صرفاً از ویژگی‌های زیبایی شناختی برخوردار هستند و برخی دیگر مفهومی خاص را به تصویر می‌کشند. در هر صورت حتماً به خرید این اشیاء دکوراتیو فکر کنید.

نکاتی در طراحی دکوراسیون خانه که نباید از آن‌ها غافل شوید

برای موفقیت در طراحی یک دکوراسیون، باید دقت، ظرافت و هوشمندی را همزمان داشت. یک طراح یا دیزاینر، با کسب دانش و تجربه در این حوزه می‌تواند نکاتی را به شما بگوید که دقت به آن‌ها رمز موفقیت شما در خلق دکوراسیونی ایده آل و دیدنی خواهد بود. رعایت این نکات ساده و در عین حال تاثیرگذار است.

نکات مهم و کاربردی در طراحی دکوراسیون:

 • سعی نکنید فضای وسیعی از خانه را با کاناپه‌های بسیار بزرگ بپوشانید. طبق اصول، دو سوم از فضای خانه باید به مبلمان اختصاص پیدا کند و یک سوم باقی مانده راهی برای رفت و آمد باشد.
 • استفاده از سرامیک‌هایی با ابعاد بزرگ به عنوان کفپوش صرفاً برای محیط‌های بزرگ است. فراموش نکنید که اندازه سرامیک با ابعاد فضایی که در اختیار دارید ارتباط مستقیمی دارد.
 • اگرچه استفاده از گیاهان طبیعی و معطر در خانه می‌تواند جلوه‌ای عالی به منزل شما ببخشد، اما قرار دادن این گیاهان سبز در اتاق خواب کودکان، زمینه بروز حساسیت در آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 • شومینه باید یک سوم فضای دیوار را در بر بگیرد. دقت کنید فاصله لبه پنجره تا دیوار نیز برابر با یک سوم پنجره‌ها باشد. آینه یا قاب عکسی که بالای مبل یا تختخواب جای می‌گیرد، نباید بیشتر از دو سوم پهنای این دو باشد.
 • اگر یک شی قدیمی و ارزشمند یا هدیه‌ای خاص دارید می‌توانید آن را در بهترین قسمت از دکوراسیون قرار دهید تا همیشه دیده شود. اگر دوست داشته باشید می‌توانید با یک نورپردازی این مرکزیت را چندین برابر کنید.
 • می‌خواهید یک لوستر یا چراغ کوچک را در اتاقی بزرگ آویزان کنید؟ این کار با اصول طراحی در تضاد است و جلوه‌ای نازیبا را در دکوراسیون ایجاد می‌کند. برای اینکار حتماً قطر اتاق را در واحد متر اندازه بگیرید و به اندازه قطر همان عدد در واحد سانتیمتر چراغی را خریداری نمایید.
 • معماری خانه شما بسیار مهم است. یادتان باشد هرگونه تغییر و فرم دهی به دیواره‌ها و سقف، بر کلیت طراحی دکوراسیون تاثیر خواهد گذاشت. سقف‌های کاذب مدل دار و گچبری‌های شلوغ و پیچیده، ارتفاع سقف را کوچکتر از آنچه هست نشان می‌دهند.
 • فرش؛ این بافته اصیل و زیبا با نقش و نگارهای بدیع و شگفت انگیز، مثل یک قاب نقاشی در دکوراسیون شما خواهد درخشید. چنین فرش‌هایی با سبک دکوراسیون کلاسیک و ایرانی همخوانی دارند. اگر دکوراسیون شما مدرن بوده، فرش مراکشی یا فرش ترک بهترین گزینه برای انتخاب هستند.

چگونه برای طراحی دکوراسیون ایده بگیریم؟

فوت و فن طراحی دکوراسیون، پیچیده اما جذاب است؛ این دانش را باید آموخت و نکات آن را آویزه گوش کرد تا در مواقع ضرورت به کار بیاید. هدف از طراحی دکوراسیون تنها زیبا کردن خانه نیست، بلکه ایجاد تغییر مثبت در ظاهر خانه مطابق با نیاز ساکنین مقصود یک طراح حرفه‌ای است. در یک دکوراسیون ایده آل و جامع همه چیز با هم هماهنگ و متحد است. درست مثل یک پازل که هر قطعه در جای خود قرار می‌گیرد و در نهایت طرحی اصیل و زیبا را شکل می‌دهد.

هماهنگ کردن دکوراسیون اصلاً سخت نیست. همه چیز با یک ایده شروع می‌شود؛ ایده‌ای که از کودکی در ذهن شما بوده و حال فرصت ظهور و بروز پیدا کرده است. فرض کنید شما از کودکی عاشق دریا بودید و همیشه دوست داشتید تعطیلات خود را در ساحل بگذرانید. احتمالاً در طراحی دکوراسیون، از رنگ آبی به عنوان رنگ غالب استفاده خواهید کرد. شاید دوست داشته باشید سرویس بهداشتی را تم ساحل طراح کنید و لوازم جانبی کوچک مثل صابون یا صندلی را از میان طرح‌های صدفی انتخاب کنید که واقعاً عالی و شگفت‌انگیز خواهد شد.

یادتان باشد که هرگز راه درستی برای تزئین خانه‌های شما وجود ندارد. این جمله را همیشه به یاد داشته باشید و سعی کنید در مجلات و سایت‌ها دنبال الگویی برای طراحی دکوراسیون نگردید. بعلاوه خانه‌های دیگران نمی‌تواند سرمشق مناسبی برای دکوراسیون شما باشد. البته ایده گرفتن همیشه خوب است و توصیه می‌شود، اما نباید صفر تا صد طراحی را بر اساس یک مدل انجام داد.

بهترین کار این است که از دنیای طبیعی الهام بگیرید و به سلیقه‌ای که دارید تکیه کنید. در کنار آن سعی کنید از یک طراح حرفه‌ای و ماهر کمک گرفته و به تجربیاتی که دارد اعتماد نمایید. اگر به دنبال سایت مناسبی برای ایده گرفتن هستید، پینترست را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

تغییر دکوراسیون خانه های قدیمی با کمترین هزینه:

خانه های قدیمی گاه نیاز به تغییر دارند و با اینکار روح تازه ای به فضای خانه میبخشیم

با ارائه چند راهکار ساده و نحوه چیدمان فضای خانه میتوان دکوراسیون خانه را تغییر داد و تنوع زیادی ایجاد کرد

با انجام ایده های پایین با صرف هزینه کم میتواند بازسازی خانه را با حداقل هزینه انجام دهید و جلوه خاص به فضای خانه خود دهید

تفاوت را بیشتر نمایان کنید:

بسیاری از خانه های قدیمی به دلیل نداشتن رنگ مناسب از شکل افتادند که برای اینکار میتوانید در و قرنیز رابا استفاده از رنگ های متفاوت برجسته نشان دهید که میتوان از رنگ های تند استفاده کرد البته این ایده بیشتر مناسب درهای بیرونی است

دستگیره کابینت ها:

تنها میتوان با تعویض دستگیره کابینت ها فضای خانه را بروز رسانی کرد و از دستگیره های فنجانی شکل برای آشپزخانه های کلاسیک و از دستگیره های ستونی شکل برای آشپزخانه مدرن استفاده میگردد

همه چیز را سفید کنید:

خانه های قدیمی اکثر رنگ روغن قدیمی یا کاغذ دیواری رنگ ورو رفته هستند

با سفید کردن دیوارها یا بخشی از دیوارها که باعث می شود فضا ی خانه را بیشتر،  دلبازتر،  شیک و تمیز نشان دهید که سقف هم با سفید نمودن دیوارها باید سفید گردد

و استفاده از کاغذ دیواری  دراتاق های کودک و اتاق خواب و یا دیوارهای اصلی و مدل کاغذ دیواری بهتراست طرح های شلوغ نباشد و بخشی از دیوار با کاغذ دیواری طرح دار و بقیه قسمت ها از کاغذ دیواری ساده و کلاسیک استفاده گردد

تزیین خانه با گیاهان:

برای بازسازی می توان از گیاهان برای جلوه دادن و شاداب کردن فضای خانه استفاده کرد و بازسازی تنها با تخریب و ساخت اتفاق نمی افتد

با خرید این گیاهان می توان تغییر به سزایی ایجاد نمود

تابلو های زینتی:

بسته به علاقه خودتان میتوانید از تابلوهای زیبا برای تغییر دکور خانه استفاده نمایید که هم ارزان بوده و هم تاثیر زیادی دارد 

عوض کردن فرش ها:

برای این کار دو راه وجود دارد یکی از راه ها شستن و ترمیم فرش است که میتوان دور ریشه ها را مرتب کرده و رو طرف فرش را چرم دوزی نمود  و راه دیگر خرید فرش جدید می باشد که راه دوم هزینه بر بوده و شاید هرکسی توانایی انجامش را نداشته باشد

سعی کنید اگر فرش دستبافت دارید آن را نفروشید و سراغ فرش ماشینی نروید 

عوض کردن کلید و پریز:

شاید به ظهار به چشم نیاید اما تغییر زیادی ایجاد می نماید

عوض کردن کلید های شکسته و کلید هایی که ازسفید به زرد تغییر رنگ یافته و قرار دادن کلید های شیک از جمله تغییراتی است که می توانیم ایجا نماییم

تغییر چیدمان مبلمان

تعویض شیر آلات و دستگیره ها:

تعویض شیرالات قدیمی و فرسوده در حمام و دستشویی میتواند اثربخشی بالایی برای تغییر خانه قدیمی شما به فضای جدید باشد

نور بخشیدن به خانه:

نورپردازی خانه و اتاق های آن مسئله ی است که باید بدان توجه داشت؛ برای ایجاد فضای دلباز و روشن باید باتوجه به میزان نوری که نیاز است دقت داشت،  بدین منظور برای اتاق ها که از لوستر های چوبی که قیمت کمتری دارند استفاده نمایید اما برای هال و پذیرایی از لوسترهای برنزی و کریستالی استفاده کنید، برای روشن نمودن راهرو از سقفی استفاده نمایید، برای میز و گوشه اتاق ها از آباژور استفاده کنید

رنگ کردن صندلی ها

رنگی کردن دیوار خانه :

گاهی می توان برای ایجاد تنوع و یکنواخت بودن رنگ سفید خانه از رنگ های شاد برای دیوار خانه استفاده کرد

اگر هم با رنگ کردن دیوار موافق نیستید می توانید از انواع کاغذ دیواری های قابل شستشو استفاده نمایید تا سال بعد نیاز به هزینه مجدد نداشته باشید

 

استراتژی و ایده های شرکت دکوراسیون و بازسازی رومو را مرور می نمایم:

 1. مشتری مداری
 2. بهترین در کیفیت
 3. ارائه به روز ترین متد های کمی و کیفی دکوراسیون
 4. بهینه سازی در سرمایه
 5. بالاترین در سرعت
 6. ایده پردازی خلاقانه

جهت کسب اطلاعات و راهنمایی بیشتر جهت دکوراسیون خانه با کارشناسان حرفه ای رومو تماس حاصل نمایید و بصورت رایگان و تخصصی مشاوره بگیرید.

چه چیزی یک دکوراسیون خانه زیبا را می سازد؟

یک خانه زیبا ممکن است نسبتاً ابتدایی باشد، اما حداقل یک مبلمان واقعاً دیدنی داشته باشد که توجه را به خود جلب کند . چه از طریق اندازه، رنگ، شکل یا نور تسلط داشته باشد، نقطه کانونی خانه است. این برای هر سبکی از خانه کار می کند و یکی از راه های اصلی ایجاد یک فضای عالی است

دکوراسیون خانه چقدر اهمیت دارد؟

روش‌هایی که مردم خانه‌هایشان را تزئین و مبله می‌کنند و اشیایی که برای نمایش انتخاب می‌کنند، می‌تواند ارزش‌ها، آرزوها و سلیقه‌های آنها را آشکار کند. دکور و وسایل نیز می تواند به احساس سلامت روحی و جسمی آنها کمک کند

چرا به دکوراسیون خانه نیاز داریم؟

دکوراسیون خانه می تواند زندگی را تقویت کند. این می‌تواند مهمانی‌های شام را سرگرم‌کننده‌تر، بچه‌ها را شادتر، آرامش را آسان‌تر، صحبت‌های صمیمی‌تر، مهمانان را راحت‌تر کند و برای فکر کردن، تزئین اغلب بیهوده در نظر گرفته می شود. ساختن خانه ای جذاب و شاد یک تلاش هوشمندانه است

هدف از دکوراسیون خانه چیست؟

هدف از دکوراسیون خانه این است که فضا را از نظر زیبایی شناختی و از نظر عملکردی برای ساکنین مفیدتر کند ، اما این ممکن است شامل در نظر گرفتن موضوعات زمینه ای گسترده تر مانند مد، فرهنگ و غیره باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *